Turystyka

Poznaj dziką przyrodę: Top 10 parków narodowych

TOP 10 PARKÓW NARODOWYCH – POZNAJ DZIKĄ PRZYRODĘ

W dzisiejszych czasach, kiedy zanieczyszczenie środowiska staje się coraz większe, ochrona dzikiej przyrody i jej zasobów jest bardziej ważna niż kiedykolwiek wcześniej. Wszyscy chcemy zachować piękno natury dla przyszłych pokoleń i cieszyć się jej urokami już teraz. Dlatego przedstawiamy Wam dziesięć najpiękniejszych i najbardziej zachwycających parków narodowych, które warto odwiedzić i poznać blisko.

1. YELLOWSTONE NATIONAL PARK
Yellowstone National Park, zlokalizowany w Stanach Zjednoczonych, jest jednym z najważniejszych parków narodowych na świecie. Został utworzony w 1872 roku i obejmuje powierzchnię 8984 km². Park słynie z Mostu Mamut, gorących źródeł, gejzerów i kolorowych wodospadów. Ponadto można tu podziwiać bogactwo dzikiej fauny, takie jak niedźwiedzie, wilki, łosie czy bizony.

1. BANFF NATIONAL PARK
Banff jest jednym z najstarszych parków narodowych w Kanadzie, którego uroki w pełni oddają piękno kanadyjskiego krajobrazu. Znajduje się w prowincji Alberta i zajmuje powierzchnię 6 641 km². W parku można spotkać szereg gatunków dzikich zwierząt, takich jak orły, piękne gołębie czy rasy kozłów, a także rzesze turystów, którzy przybywają tu, by podziwiać piękno wschodzącego słońca nad kanionami.

1. PLITVIČE LAKES NATIONAL PARK
Park Narodowy jezior Plitwickich znajduje się w Chorwacji, w krajach między Kaprije a Bihacem a obejmuje 29 tysięcy hektarów. W 1979 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszymi atrakcjami są jeziora, wodospady i strumienie, które stworzyły malownicze kaskady. W zimie park zamienia się w malowniczą krainę lodową.

1. ETTALOAPPI NATIONAL PARK
Park Narodowy Etelä-Lapin znajduje się w Finlandii, w regionie Laponia. Rozciąga się na powierzchni 3 550 km² i jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Skandynawii. Park jest zdominowany przez lasy surowe i krajobrazy górskie, w których można spotkać m.in. renifery, niedźwiedzie, a nawet lwy arktyczne.

1. SERENGETI NATIONAL PARK
Serengeti, położony w Tanzanii, jest jednym z największych prawdziwych parków narodowych na świecie. Zajmuje powierzchnię 14 763 km² i stanowi siedlisko dla imponujących stad dzikich zwierząt. Serengeti słynie z masowej migracji zebr, a także słoni, wydr, lampartów i innych wielkich ssaków.

1. MASAI MARA GAME RESERVE
Park Narodowy Masai Mara, położony w Kenii, jest jednym z najsłynniejszych parków narodowych na całym świecie. Park zasłynął dzięki krzyżowaniu życia dzikich zwierząt, w tym słynnej wielkiej migracji, w której wzięło udział ponad dwa miliony stada. W parku można również zobaczyć lwów, leopardów, goryle, zebry i inne dzikie zwierzęta.

1. GREAT BARRIER REEF MARINE PARK
Park Narodowy Wielka Rafa Koralowa, zlokalizowany w Australii, obejmuje powierzchnię 348 000 km2 i jest jednym z największych na świecie. To wyjątkowe w swoim rodzaju miejsce, które budzi skojarzenia z niezwykle piękną przyrodą, kolorem wody i rafą koralową, ale także bogactwem i pięknem podwodnym. Wielu turystów przyjeżdża tu, by zobaczyć m.in. żółwie morskie, delfiny, rekiny i niezliczone gatunki ryb.

1. ZION NATIONAL PARK
Park Narodowy Zion, położony w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych Ameryki. Park oddaje piękno krajobrazu zachodniego, biedząc wspaniałe wzgórza, wąwozy, kaniony i jaskinie. Szata roślinna stanowi skończony tęczowy krajobraz, a w parku można spotkać m.in. pumy, orły, uszatki i jelenie.

1. JASPER NATIONAL PARK
Park Narodowy Jasper, położony w prowincji Alberta w Kanadzie, jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych na świecie. Park posiada szeroki wachlarz dzikiej fauny, takiej jak łosie, jelenie, wilki, orły i tym podobne. W parku mieści się około 50 lodowców, wiele jezior i rzek, a także piękne krajobrazy górskie.

1. KRAKAUER NATIONAL PARK
Krakauer, położony w południowej Polsce, jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Europie. Park zajmuje powierzchnię 237,6 km2 i jest odwiedzany przez wielu turystów. Park jest głównie zmontowany z lasów, gór i potoków. Większość tutejszych szlaków turystycznych wiedzie do skał wapiennych o różnych kształtach. Z kolei na szlakach górskich, w dolinach i nad powierzchnią wody można spotkać wiele dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie, jelenie, wilki i lisy.

Podsumowanie:
W dzisiejszych czasach ochrona przyrody i dzikiej fauny są bardzo ważne dla naszej przyszłości. Parki narodowe stanowią zaledwie niewielką część tego, co obejmuje ogólna powierzchnia Ziemi, ale są nieocenionym skarbem naszej planety, który warto zobaczyć na własne oczy! Wyjazd w góry, nad jezioro, do parku narodowego to świetny sposób na ucieczkę od miejskiego zgiełku, a jednocześnie – szansa na spotkanie piękna i dzikiej natury na własnej skórze.

Artykuł powstał we współpracy z www.teraz-led.pl

Arek Jabłoński

Witaj na moim serwisie :) Blog w całości poświęcony jest podróżowaniu i turystyce znajdziesz tutaj wiele ciekawych wpisów dotyczących turystyki, wiele informacji tutaj zawarte to są moje doświadczenia :) Jeśli podoba Ci się formuła mojego serwisu to zaprasza do śledzenia go na bierząco :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *