Turystyka

Budapeszt atrakcje: Co warto zobaczyć i robić w stolicy Węgier

Budapeszt, nazywany często “Perłą Dunaju”, to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Pełen romantyzmu, wspaniałych widoków oraz bogatej historii i kultury, przyciąga rocznie tysiące turystów z całego świata. W tym artykule przedstawimy najważniejsze atrakcje miasta, które warto zobaczyć i co zrobić w czasie wizyty w Budapeszcie.

1. Buda i Pest – odkryj dwie strony Budapesztu
Zaczynamy od podstaw. Budapeszt składa się ze dwóch miast – Buda i Pest, położonych na obu brzegach Dunaju. Buda po zachodniej stronie Dunaju to stara część miasta, z widokami na zamek, wzgórza i willowe dzielnice. Pest po wschodniej stronie to np. Bazar, Kościół św. Szczepana oraz luksusowe hotele.

1. Łaźnie – odprężająca kąpiel w gorących źródłach
Łaźnie to jedna z największych atrakcji w Budapeszcie – słynne dla swoich gorących źródeł i zabytkowych budynków. Szczególnie polecamy Łaźnie Gellerta i Łaźnie Rudas, z pięknymi widokami na Dunaj i miasto.

1. Baszty i kościoły na wzgórzach Budapesztu
Na wzgórzach Budi znajduje się kilka atrakcji turystycznych, w tym Baszta Rybacka, której wieża oferuje piękne widoki na Dunaj i Budapeszt. Na wzgórzu Gellerta znajduje się Kościół św. Gellerta, który jest przepełniony historią, oraz Góra Swobody, z której roztacza się panorama na Dunaj i Pest.

1. Węgierskie Muzeum Narodowe i Pałac Sztuki
Dla miłośników historii i kultury warto odwiedzić Węgierskie Muzeum Narodowe, położone w centrum miasta, gdzie można poznać kulturę i historię kraju. Natomiast Pałac Sztuki, znajdujący się w dzielnicy Lipótváros, to muzeum sztuki i kultury węgierskiej oraz europejskiej.

1. Zakupy i kuchnia węgierska
Budapeszt to także miasto zakupów i kulinariów. Największe centra handlowe to WestEnd i Arkadia. Węgierska kuchnia to przede wszystkim gulasz, naleśniki Hortobágyi palacsinta i tokaji – słynne wino węgierskie. Miłośnicy słodyczy powinni skosztować tortu Eszterházy oraz ciasta Chimney Cake.

Podsumowanie:
Budapeszt to miasto, które przyciąga turystów swoją kulturą, historią i niezapomnianymi widokami. Odwiedzając to miasto, zobaczyć można wiele atrakcji, w tym słynne łaznie, baszty, kościoły oraz muzea. Dodatkowo, miłośnicy zakupów i kuchni węgierskiej z pewnością znajdą swoje ulubione miejsca w Budapeszcie.

Artykuł powstał we współpracy z www.tao.com.pl

Arek Jabłoński

Witaj na moim serwisie :) Blog w całości poświęcony jest podróżowaniu i turystyce znajdziesz tutaj wiele ciekawych wpisów dotyczących turystyki, wiele informacji tutaj zawarte to są moje doświadczenia :) Jeśli podoba Ci się formuła mojego serwisu to zaprasza do śledzenia go na bierząco :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *