Zwiedzanie Londynu to nie lada przyjemność dla miłośników turystyki i historii. Stolica Wielkiej Brytanii przyciąga corocznie miliony turystów, którzy chcą zobaczyć słynne zabytki, zjeść tradycyjne angielskie jedzenie i posłuchać akcentu brytyjskiego. W tym artykule przedstawimy najważniejsze atrakcje turystyczne w Londynie – te, które trzeba zobaczyć w pierwszej kolejności.

1. Big Ben i Pałac Westminster

Na pewno jednym z symboli Londynu jest zegar Big Ben – znajdujący się na wieżyczce oryginalnie nazwanej Clock Tower, będącej częścią kompleksu budynków Parlamentu, czyli Pałacu Westminster. Jest to budowla o wysokości aż 97 metrów, zbudowana w stylu neogotyckim. W Pałacu zasiada Izba Gmin i Izba Lordów.

1. Londyńskie muzea

Londyn słynie z bogatej kultury i historii. Dlatego też nie sposób nie zobaczyć muzeów, które pełnią ważną rolę w życiu miasta. Warto zwiedzić: Muzeum Brytyjskie, gdzie znajdują się liczne zabytki, w tym egipskie mumie czy starożytne skarby. National Gallery – galeria sztuki, w której można zobaczyć najważniejsze dzieła sztuki europejskiej, między innymi Dama z łasiczką Leonarda da Vinci i Nocną Straż Rembrandta. British Museum – muzeum z kolekcją zabytków z całego świata, które mają znaczące miejsce w historii ludzkości.

1. Katedra św. Pawła

Katedra św. Pawła to monumentalna budowla w stylu barokowym. Po raz pierwszy została zbudowana w VII wieku, a obecny kształt zyskała w latach 1675-1710. Opiera się na 278 kolumnach i mierzy 158 metrów długości, a kopuła nad jej centrum ma aż 34 metry średnicy.

1. Tower Bridge

Tower Bridge to dwupoziomowy most zwodzony, który łączy wzgórze Tower Hill z dzielnicą Southwark na południowym brzegu Tamizy. Most ma 244 metry długości i jest często porównywany z londyńskim Big Benem. Jest to jedna z najbardziej ikonicznych budowli w Londynie i jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w stolicy Wielkiej Brytanii.

1. Buckingham Palace

Buckingham Palace to pałac królewski, który jest miejscem zamieszkania monarchy Wielkiej Brytanii. Obecnie rezyduje tam królowa Elżbieta II. Pałac ma ponad 775 pokoi, z których większość jest wykorzystywana podczas ważnych uroczystości. Co najważniejsze – codziennie o 11:30 rano można zobaczyć zmianę warty.

Podsumowując, Londyn to miasto, które potrafi zaoferować wiele ciekawych atrakcji. Aby w pełni je docenić, warto poświęcić na zwiedzanie minimum kilku dni. Na liście obowiązkowych punktów turystycznych powinny znaleźć się: Big Ben i Pałac Westminster, muzea, Katedra św. Pawła, Tower Bridge oraz Buckingham Palace.

Artykuł powstał we współpracy z www.wrelacjiztoba.pl