Turystyka

Wycieczka w góry: Jak się przygotować i co zabrać na górską wycieczkę

Wycieczka w góry: jak się przygotować i co zabrać na górską wycieczkę

Góry to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie można odwiedzić w Polsce. Mają widoki przebogate, ale wymagają od nas także odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. W tym artykule przedstawiamy 5 kroków, jak przygotować się do wycieczki w góry i co zabrać ze sobą.

1. Weryfikacja kondycji fizycznej
Podstawą przed wyruszeniem w góry jest weryfikacja swojej kondycji fizycznej. Jeśli jesteśmy zbyt słabi, powinniśmy odłożyć wspinaczkę na inny czas i skonsultować się z lekarzem lub trenerem personalnym. Pamiętajmy, żeby robić to z wyprzedzeniem – nie zaczynajmy przygotowań na tydzień przed wycieczką.

1. Wybór właściwego wyposażenia
Nasze wyposażenie powinno być dobrze przemyślane i mało obciążające. Idealna waga plecaka to około 10-12% naszej wagi ciała. Co do wyposażenia, należy pamiętać o:

– butach – muszą one być wygodne, dobrze trzymać naszą stopę i dać nam stabilność na nierównym terenie,
– ubraniu – warto zabrać kilka warstw, w tym jedną termoaktywną, która utrzyma nas w cieple w razie nagłej zmiany temperatury,
– mapie – dobrze mieć ze sobą mapę lub GPS, aby nie zgubić się na szlaku,
– jedzeniu i wodzie – pamiętajmy o wodzie, która jest najważniejsza, oraz lekkich i pożywnych przekąskach, jak owoce czy batony.

1. Rozdzielenie wyżywienia
Podczas wycieczki należy pamiętać o tym, aby jedzenie i wodę umieścić w różnych częściach plecaka. W przypadku złamania butelki, nie stracimy jednocześnie obu tych rzeczy. Pamiętajmy też, żeby zawsze mieć pod ręką pożywną przekąskę, która zaostrzy nasz apetyt i da nam energię.

1. Pakowanie plecaka
Wszystko, co pakujemy do plecaka, powinno być podzielone na części i zapakowane w worki lub torby foliowe, aby chronić je przed deszczem lub wilgocią. Zadaniem plecaka jest przede wszystkim rozkładanie ciężaru i dopasowanie go do naszego ciała, nie zaś ułatwienie nam zabrania nadmiernych ilości rzeczy. Pamiętajmy, żeby unikać błędów typu pakowania książki czy nadmiaru ubrań.

1. Czas na odpoczynek
W trakcie wycieczki musimy pamiętać o tym, aby zatrzymywać się co jakiś czas i odpoczywać. Nawet niewielka przerwa w drodze pomoże nam zachować siły na rzeczywistą wspinaczkę. Warto złapać oddech, przyjrzeć się widokom i odpocząć ducha.

Podsumowanie
Wycieczka w góry to wspaniały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu i cieszenie się pięknymi krajobrazami. Odpowiedni dobór wyposażenia oraz przygotowanie kondycyjne pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zwiększyć nasze szanse na bezpieczną i efektywną wspinaczkę.

Artykuł powstał we współpracy z djgotuje.pl

Arek Jabłoński

Witaj na moim serwisie :) Blog w całości poświęcony jest podróżowaniu i turystyce znajdziesz tutaj wiele ciekawych wpisów dotyczących turystyki, wiele informacji tutaj zawarte to są moje doświadczenia :) Jeśli podoba Ci się formuła mojego serwisu to zaprasza do śledzenia go na bierząco :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *