Turystyka

Giewont legenda: Poznaj fascynującą legendę związana z Giewontem

GIEWONT – HISTORIA I LEGENDA

Giewont to jedna z najbardziej znanych gór w Polsce. Cieszy się ogromnym uznaniem turystów oraz alpinistów. Jest kojarzona z pięknym widokiem i wspaniałymi wrażeniami, jakie można przeżyć na jej szczycie. Jednak Giewont to również legenda, z którą wiąże się wiele fascynujących historii. Czym jest ta legenda i co kryje się za nią? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym opowiemy o historii i legendzie Giewontu.

HISTORIA GIEWONTU

Giewont to góra, która zawsze była ważnym punktem na mapie Tatr. Znaleziono tutaj ślady ludzkiej aktywności, pochodzące nawet z czasów prehistorycznych. W ciągu wieków, Giewont był jednym z najważniejszych szlaków dla wędrowców, podróżników oraz myśliwych. W czasie I wojny światowej, na szczycie Giewontu znajdowały się pozycje artyleryjskie.

POWSTANIE LEGENDY

Za powstanie legenda o Giewoncie odpowiada pewien pasterz, który żył w XVIII wieku. Według historii, pasterz ten udał się na Giewont wraz ze swoim stadkiem, by zdobyć trochę trawy dla swych zwierząt. W pewnym momencie, zaskoczyła go nawałnica, którą towarzyszyły mocne wiatry i wichury. Pasterz był przerażony tym, co działo się wokół niego. W jednym momencie, zobaczył na szczycie Giewontu postać ludzką, którą od razu rozpoznał. Był to św. Wojciech, który pomógł mu z pomocą. Po tym doświadczeniu, pasterz postanowił zbudować kaplicę na szczycie Giewontu, aby upamiętnić to wydarzenie.

LEGENDA PRZEDSTAWIAJĄCA GIEWONT

Według legenda, Giewont to ogromny olbrzym, który schowany został pod Ziemią. Jednak w ciągu wieków, bardzo się wkurzał na ludzi, którzy zanieczyszczali Jego Tatrzańskie Królestwo. Jednakże, raz w roku, dokładnie w dzień św. Wojciecha, Giewont wychodzi ze swego ukrycia, aby skrzyźować swe ręce i położyć je na swych klęczkach, czcząc w ten sposób swojego strażnika Tatrzańskiego – św. Wojciecha.

ZAKOŃCZENIE

Giewont to nie tylko góra, ale i legenda. Fascynująca historia, która związana jest z tym szczytem, przyciąga do siebie turystów oraz miłośników tatrzańskiej przyrody. O ile legenda przedstawiająca Giewont jako olbrzyma, jest jedynie opowiastką, to historia tego miejsca jest bardzo bogata i ciekawa. Podczas wędrówki po Tatrach, warto zwrócić uwagę na Giewont i poznać nie tylko jego historię, ale i piękno, jakie skrywa pod swoimi szczytami.

Artykuł powstał we współpracy z am24.pl

Arek Jabłoński

Witaj na moim serwisie :) Blog w całości poświęcony jest podróżowaniu i turystyce znajdziesz tutaj wiele ciekawych wpisów dotyczących turystyki, wiele informacji tutaj zawarte to są moje doświadczenia :) Jeśli podoba Ci się formuła mojego serwisu to zaprasza do śledzenia go na bierząco :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *